E Sigara Sigarayı Bıraktırır Mı

Tütün Sigara İle E-Sigara Farkları

E Sigara Sigarayı Bıraktırır Mı? E-sigaralar, bazı kişilerin sigarayı bırakmalarına yardımcı olmak için kullandıkları popüler bir cihazdır. Birçok insan, e-sigaraların sigara içmeye bir alternatif sağladığı için sigarayı bırakmalarına yardımcı olduğunu düşünüyor. Bununla birlikte, pek çok araştırma, e-sigaraların aslında insanların sigarayı bırakmasına yardımcı olduğunu bulamadı.

Bazı araştırmalar, e-sigara kullanıcılarının geleneksel sigara kullanıcılarına göre sigarayı bırakma olasılığının daha yüksek olduğunu bulmuştur. Ancak, diğer çalışmalar bunun böyle olduğunu bulamadı. Hatta bazı araştırmalar, e-sigara kullanıcılarının sigarayı bıraktıktan sonra nüksetme olasılığının geleneksel sigara içenlere göre daha yüksek olduğunu bile buldu.

E-sigaraların insanların sigarayı bırakmalarına yardımcı olmada neden bu kadar etkili olmayabileceğinin nedeni hala bilinmiyor. E-sigaralardaki nikotin, insanların sigarayı bırakmalarına yardımcı olmada sigaralardan gelen nikotin kadar etkili olmayabilir.

E-sigaralar, sigarayı bırakmanın etkili bir yolu olarak pazarlandı, ancak kanıtlar çelişkili. Bazı araştırmalar, e-sigara kullanmanın insanların sigarayı bırakmalarına yardımcı olabileceğini öne sürerken, diğer çalışmalar iki yöntem arasında hiçbir fark bulmuyor. Sigarayı bırakmaya çalışan biri için en önemli şey, kendisi için işe yarayan ve uzun süre kalıcı olan bir yöntem bulmaktır.

Tütün Kontrolü dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, elektronik sigara kullanan kişilerin, kullanmayanlara göre sigarayı bırakma olasılıkları çok daha yüksek. Çalışma, elektronik sigara kullananların yüzde 19’unun, kullanmayanların sadece yüzde 5’ine kıyasla, 12 ay içinde sigarayı bıraktığını buldu.

Uzun vadeli başarı oranlarına bakıldığında fark daha da büyüktü – elektronik sigara kullanıcılarının yüzde 31’i, çalışma başladıktan üç ay sonra sigarayı başarıyla bırakırken, kullanmayanların sadece yüzde 14’ü bunu yaptı. Bu sonuçlar, elektronik sigaraların tütünü bırakmak için etkili bir araç olabileceğini ve üreticilerin ürünlerinin bu yönünü daha fazla öne çıkarmaları gerektiğini göstermektedir.

E Sigara Sigarayı Bırakmaya Faydalı Mı

E Sigara Sigarayı Bırakmaya Faydalı Mı? E-sigara olarak da bilinen elektronik sigara kullanımı, sigarayı bırakmanın bir yolu olarak giderek daha popüler hale geliyor. Birçok insan, e-sigaraların sigarayla aynı nikotin hissini sağladıkları, ancak sağlık riskleri olmadığı için sigarayı bırakmada yardımcı olduğuna inanır. Ancak, e-sigaraların sigarayı bırakmada yardımcı olduğunu kesin olarak söyleyebilmemiz için daha yapılması gereken çok araştırma var.

Vaping on yıldan fazla bir süredir var ve son yıllarda popülaritesinde önemli bir artış gördü. E-sigaralar, insanların nikotin solumak için kullandığı ve daha sonra kullanıcının soluyabileceği bir buhara dönüştürüldüğü pille çalışan cihazlardır. Genellikle tütün içmeye alternatif olarak pazarlanırlar, ancak işe yarıyorlar mı?

E-sigaraların sigarayı bırakmaya çalışan insanlar için yararlı olabileceğine dair bazı kanıtlar var. Pediatrics dergisinde yayınlanan bir araştırma, e-sigara kullanan gazetelerin, bırakmayanlara göre bırakma konusunda daha başarılı olduğunu buldu. Çalışma katılımcıları iki gruba ayrıldı: bir gruba e-sigaranın nasıl kullanılacağına dair talimatlar verildi ve diğerine verilmedi. Google baz alarak arama yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın